Balogh Béni
Dél-Erdélyi magyarság 1940-1944



401 találat

1943. november.

Bizalmas romániai értesülés szerint a dél-erdélyi városokban a gyakorlatra kivonuló román katonaság állítólag magyarellenes nótákat ("Budapestre megyünk!", "A magyar hordák által elfoglalt Erdély...", stb.) énekel az utcákon a tisztek parancsára.

1943. november.

Állatrekvirálási akciót indítanak a román hatóságok a dél-erdélyi magyarok ellen. Szarvasmarhákat, lovakat, sertéseket rekvirálnak, diszkriminatív alapon, kizárólag magyaroktól. Az állatokért cserében igen alacsony árat fizetnek a gazdáknak.

1943. november 5.

Hertelendy Andor bukaresti magyar követ jelentése szerint "a dél-erdélyi magyarság sanyargatása könyörtelenül folyik tovább. Úgy a munka-, mind a katonai szolgálatra való behívások..., továbbá jószág-elrekvirálások, bekvártélyozások, perbefogások stb. miatt sűrűsödnek a panaszok."

1943. november 7.

A temesvári Magyar Nőegylet - nagyszámú közönség jelenlétében - megtartja évadnyitó teadélutánját.

1943. november 12.

Dr. Parecz György népközösségi főtitkár feljegyzése szerint a dél-erdélyi magyaroktól eddig mintegy 1890 szarvasmarhát és 110 lovat rekviráltak el a román hatóságok.

1943. november 13.

A brassói magyar konzul nagyenyedi értesülései szerint "a jobbérzésű románok", főként az értelmiségiek, helytelenítik a magyarokat sújtó állatrekvirálásokat, s ennek kifejezést is adnak egyes beszélgetésekben.

1943. november 14.

A temesvári Református Nőszövetség teadélutánja. A pénzbevételt a Vöröskereszt javára és a szegény sorsú gyermekek felruházására fordítják.

1943. november 19.

Az aznapi Déli Hírlap híre szerint a dr. Kakuk Csecsemőgondozó és Napközi Gyermekotthon "káposztahetet" hirdet. Eszerint "mindenki, aki teheti, káposztát adakozzék, ha csak egy-egy fejet is. Egyebekben főként használt gyermekruhát kérnek, esetleg használt felnőttruhákat."

1943. november 21.

Márton Áron püspök szolgáltatja ki a bérmálás szentségét a nagyenyedi r. kat. ifjúságnak. Kiemeli: "még soha nem volt úgy reá szorulva a szeretetre az emberiség, mint manapság, amikor a gyűlölködés vérözönnel önti el a földet s amikor a népek és egyesek elnyomása napirenden van."

1943. november 28.

A nagyenyedi r. kat. elemi iskolában nyilvános szavalóversenyt rendeznek, amelyet dr. Kulcsár Mihály házfőnök-prelátus, az iskolaszék elnöke nyit meg.

1943. december.

Bizalmas romániai értesülés szerint Aradon állítólag már több ízben előfordult, hogy a magyar nemzetiségű katonai előképzős ifjakat román társaik megverték, mert egymás között magyarul beszélgettek. A parancsnok, amikor a megvert fiúk panasszal fordultak hozzá, helyeselte a román ifjak eljárását.

1943. december.

Az MTI bizalmas értesülése szerint Pacha Ágoston megyéspüspök állítólag körlevelet küldött egyházmegyéje magyar plébánosainak és közölte a kultuszminiszter, ill. a nagyvezérkar rendeletét, miszerint az egyházmegye magyar templomainak valamennyi harangját a hadsereg részére be kell szolgáltatni. Az értesülés szerint a német plébániákra nem vonatkozik a rendelet.

1943. december 2.

Magyarpécskán a r. kat. plébánia vezetésével megnyílik a télikonyha. Másfél hónap leforgása alatt mintegy 2500 ebédet osztanak ki szegény sorsú gyermekeknek és munkaképtelen időseknek.

1943. december 5.

A temesvári Református Nőszövetség istentisztelettel egybekötött ünnepélyt tart. A perselypénzt a karácsonyi segélyezésre fordítják.

1943. december 5.

A temesvári református ifjúság e nappal kezdődően, három vasárnap egymásután, jótékony célú karácsonyi kiállítást és vásárt rendez.

1943. december 11.

Az aradi magyar konzul jelenti, hogy joghatósága területén a román nagyvezérkar beszüntette a magyarokat sújtó állatrekvirálásokat.

1943. december 11.

A Déli Hírlap híre szerint a Romániai Magyar Népközösség hadiárvái részére egy magát megnevezni nem kívánó olvasó 1500 lejt adományozott.

1943. december 19.

A temesvári evangélikus tanulóifjúság karácsonyfa-ünnepélye. Ebből az alkalomból az Evangélikus Nőegylet a szegény sorsú tanulókat meleg téli ruhával és cipővel látja el, ezenkívül cukorkával, gyümölccsel, süteménnyel és játékszerrel ajándékozza meg.

1943. december 24.

A Déli Hírlap beszámol arról, hogy Végvár község református egyháztanácsa nagy örömmel fogadta özv. Csátray Mihályné Enyedi Erzsébet elhatározását, miszerint nyolc hold szántóföldjét az egyháznak ajándékozta azzal, hogy a tiszta jövedelemből jó előmenetelű szegény diákokat támogassanak.

1943. december 24.

A Déli Hírlap "Karácsony" mellékletében Olosz Lajos főszerkesztő kifejezi hitét, hogy "a világhatalmi önzés kegyetlensége" után "az emberiség számára oly korszak következik, amely a különböző nemzeteket ismét közelebb hozza egymáshoz".



(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék