Balogh Béni
Dél-Erdélyi magyarság 1940-1944



401 találat

1943. március 21.

A temesvári Magyar Nőegylet jótékony célú teadélutánt rendez.

1943. április 2.

A Déli Hírlap aznapi beszámolója szerint a Takács Pál vezette bukaresti református elemi iskola minden tanulója naponta egy pohár tejet kap, kenyérrel együtt, teljesen ingyen. Mátis Endréné tanítónő ezenkívül ebédeltetési akciót szervez. Mindezt jótékony célú adományok teszik lehetővé.

1943. április 4.

A nagyenyedi Bethlen-kollégium főgimnáziuma nagyszabású, nyilvános hangversenyt rendez a Vöröskereszt javára. A rendezvény szervezője Fövenyessy Bertalan zenetanár.

1943. április 6.

A temesvári Evangélikus Nőegylet rendes közgyűlést tart.

1943. április 11.

Újra engedélyezik, korlátozott terjedelemben az Erdélyi Gazda című folyóiratot. Ezentúl hetente jelenik meg.

1943. április 11.

A nagyenyedi székhelyű Hangya Szövetkezeti Szövetség éves közgyűlése. Jelen van gr. Haller István elnök mellett Márton Áron, Nagy Ferenc és Szász Pál is. Felszólalásában Szász kiemeli: az EMGE "testvéregyesülete a Hangyának", továbbá "gazdának és szövetkezetnek kéz a kézben kell dolgoznia".

1943. április 13-14.

A radnóti római katolikus gazdasági iskolában sor kerül az I. és II. évfolyam növendékeinek elméleti vizsgájára. Valamennyi tanuló jó eredménnyel vizsgázik.

1943. április 25.

A Romániai Magyar Népközösség nagyenyedi tagozata őszig szünetelteti a népkonyhája működését. A téli hónapokban a népkonyhán átlagosan napi 120-140 személy részesült ingyen ebédben, többségük iskolás vagy munkaképtelen felnőtt volt.

1943. május.

Brassóban, dél-erdélyi magyar művészek bevonásával, nagy sikerű képzőművészeti kiállítást szerveznek.

1943. május.

Az aradi Kölcsey Egyesület irodalmi pályázatot hirdet romániai középiskolák magyar tanulói számára.

1943. május 2.

Éves közgyűlést tart a több mint 2500 tagot számláló aradi "Ajutorul" ("Segítség") hitelszövetkezet. Beszédében dr. Széll Lajos elnök a szövetkezeti eszmét méltatja.

1943. május 12.

Ülést tart a temesvári Magyar Nőegylet választmányi ülése. Szappanos Gyuláné ügyvezető elnök közli, hogy az elmúlt két évben a válaszmányi tagok jelentős része elhagyta a várost.

1943. május 13.

A nagyenyedi református Bethlen-kollégium római katolikus vallású növendékeinek hittanvizsgáján részt vesz Márton Áron is. A püspök ezt követően meglátogatja a helybeli r. kat. elemi iskola növendékeit.

1943. május 24.

Éves közgyűlést tart a lugosi Napközi Gyermekotthon Egylet, dr. Kohányi Viktorné elnök vezetése alatt. A napközi otthonban 55-60, többnyire szegény munkáscsaládból származó gyermeket látnak el.

1943. május 28.

A brassói magyar konzul jelentésében bírálja Gyárfás Elemért, mivel Gyárfás határozottan megtiltotta a Romániai Magyar Népközösség megyei szervezeteinek, hogy azok bármiféle panaszt, kérelmet, adatszolgáltatást a német-olasz tiszti bizottsághoz vagy a magyar külképviseleti szervekhez közvetlen úton, az ő megkerülésével benyújtsanak.

1943. május 30.

Egyházi hangverseny az aradi minorita templomban. Fellép Hajósné Gábor Györgyike és a Katolikus Daloskör. Karnagy: Kovács Gyula.

1943. május 30.

Éves közgyűlést tart a lugosi Jótékony Nőegylet.

1943 nyara. folyamán

Az aradi Kölcsey Egyesület kézbe veszi a szépirodalmi művek kiadását, és "Fecskés könyvek" címen sorozatot indít szépirodalmi művek kiadására. Mikszáth Kálmán, Móricz Zsigmond, Tömörkény István egy-egy művét közlik újra, és Szemlér Ferenc Hazajáró lélek című könyvét is megjelentetik.

1943. június.

Útjára indul az aradi Havi Szemle című "szépirodalmi és keresztény közművelődési" folyóirat. Felelős szerkesztője Molnár Árpád. Minden nehézség ellenére a folyóirat terjedelmét a kezdeti 20-ról idővel 32 oldalra növelik, a lap olvasóinak táborát pedig 3500 főre. A folyóirat régi hiányt pótol; megjelenésével a dél-erdélyi magyar irodalmi élet új korszakába lép, s megindul az alkotások korszaka.

1943. június 6.

A temesvári Magyar Nőegylet jótékony célú összejövetelt szervez a város magyarsága számára. Az adományokat a Vöröskereszt és a dr. Kakuk Csecsemőgondozó és Napközi Gyermekotthon kapja.



(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék