Dél-Erdélyi magyarság 1940-1944
A Déli Hírlap közli Szász Pál felhívását, amely a szegényebb falusi lakosság vászonnal való ellátását szorgalmazza. "Segítsünk magunkon!" - írja. Kender- és lenvetésre, ill. -feldolgozásra buzdítja a gazdaköröket.
Gr. Haller István a Déli Hírlapnak elmondja: a Hangya Szövetkezeti Szövetséghez 181 szövetkezet tartozik. Ezek megoszlása: 87 fogyasztási-, 76 hitel-, 12 tej- és 6 vegyes szövetkezet. A fentiek összességükben - 44 137 szövetkező család erkölcsi ereje mellett - 85 millió lej értékű szövetkezeti üzletrésztőkét és tartalékalapot jelentenek.
A Déli Hírlap beszámol a temesvári "Vitamin" paprikamalom-szövetkezet és az aradi "Önsegély" hitelszövetkezet éves rendes közgyűléseiről. Az "Önsegély" közgyűlése felhívással fordult Arad magyarságához, hogy tekintse kötelességének a szövetkezet támogatását.
A Déli Hírlap beszámolója Kerelőszentpálról, ahol Korfanta Mária tanítónő megszervezte a szegény gyerekek téli konyháját. Naponta 25 gyermeknek biztosítottak meleg ebédet.
Az aznapi Déli Hírlap beszámol a csombordi mezőgazdasági iskola évzárójáról, amelyen ott volt Nagy Ferenc, gr. Haller István és Kacsó Sándor is. Előzőleg hetvenegy gazdafiú vizsgázott sikerrel. Nagy Ferenc püspökhelyettes beszédében kiemelte: "akárhova kerültök, fiúk, ne feledjétek, hogy őrhelyen álltok és az őrhelyen állás törvénye: a becsület és a hűség!".
A Hangya Szövetkezeti Szövetség "Szövetkezet" c. hivatalos lapja fölhívást tesz közzé a tagszövetkezetek felé, hogy azok - a vasúti áruszállítások korlátozása miatt -saját hatáskörükben sürgősen szervezzék meg a szekérrel való szállítást.
A Déli Hírlap (aláírás nélküli) vezércikke Gyárfás Elemér szavaira hivatkozik, aki fegyelmezettséget követel mindenkitől. A cikk szerint mivel a háború "döntő válságában" vagyunk, "tudnunk kell, hogy minden javunk és életünk is kockára van vetve s e szerint kell cselekednünk. Védeni kell magunkat, lelki, szellemi és anyagi értékeinket erőinknek végsőkig való megfeszítésével."
A Déli Hírlap aznapi száma ismerteti Márton Áron püspök körlevelét, amelyet egyházmegyéje lelkipásztoraihoz intézett. "A rendkívüli körülmények az idők és helyzetek súlyosságához méltó magatartást, előrelátó gondosságot és főképp megfelelő lelki felkészültséget kívánnak mindnyájunktól" - áll többek között a körlevélben.
A Déli Hírlap közli az április 16-án és május 6-án Brassót ért nagy szövetséges légitámadások magyar áldozatainak neveit. A nem végleges adatok szerint április 16-án 35, míg május 6-án 27 magyar esett áldozatul Brassóban a bombázásoknak.
A Déli Hírlapban megjelenik Szabó Béni "Testvérek" című, drámai hangú felhívása, amelyben a Brassót ért, addigi három nagy bombatámadás kapcsán segítséget kér a "magyar testvérektől" "pénzben, ruhában, fehérneműben, lábbeliekben, mindenki tehetségéhez mérten, hogy átsegíthessük reászorult testvéreinket életük eme kétségbeesett szakaszán". A felhívást a június 21-i lapszám megismétli.
A Déli Hírlap vezércikkében ("Ne hagyjuk őket kiszakadni közösségünkből!") Olosz Lajos főszerkesztő "a légitámadások által sújtott ínséges testvéreink" megsegítésére szólítja fel a dél-erdélyi magyarságot.
A Déli Hírlapban Jakabffy Elemér közöl vezércikket "Lelkiismeret-vizsgálatot kérek!" címszó alatt. Leírja, hogy Brassó mellett Temesvárt és Aradot is szörnyű légitámadások érték. A bombakárosultak megsegítésére hívja fel a dél-erdélyi magyarságot. Beszámol arról, hogy a Romániai Magyar Népközösség központilag kezeli az egyes tagozatokhoz érkező adományokat.
A Déli Hírlapban Jakabffy Elemér vezércikkben méltatja Márton Áron főpapi és emberi nagyságát, a püspök pappá szentelésének 20. évfordulója alkalmából.