Balogh BĂŠni
DĂŠl-ErdĂŠlyi magyarsĂĄg 1940-1944



8 talĂĄlat

TĂĄrgymutatĂł: iskola

1940. oktĂłber 5.

Ion Antonescu jóváhagyja Valeriu Pop azon javaslatát, hogy haladék nélkül kezdjék el a megtorlást a dél-erdélyi magyar kisebbséggel szemben. Ezt a tervek szerint módszeresen és szervezetten kell végrehajtani, de "rémtettek és brutalitások nélkül, a tengelyhatalmak képviselőinek tudtával és megfigyelésével". Az intézkedés-sorozatnak átfogónak kell lennie, hogy érintse az egyházakat, az iskolákat, a gazdasági-pénzügyi szerveket, a magyar kisebbség szabadságát és vagyonát, a sajtót. A koncentrációs táborok lehetőségével is számolnak.

1941. jĂşlius 11.

GyĂĄrfĂĄs ElemĂŠr Budapestre ĂŠrkezik. Augusztus elsejĂŠig tĂĄrgyalĂĄsokat folytat Budapesten ĂŠs KolozsvĂĄron az iskolakĂŠrdĂŠs, az ĂŠszak-erdĂŠlyi romĂĄn ĂźgyvĂŠdeknek a kamarĂĄkba valĂł bejegyzĂŠse, valamint a bankok ĂźgyĂŠben.

1941. szeptember 24.

A csombordi mezőgazdasági iskolát a román hatóságok egy időre kórház céljára elrekvirálják.

1942. folyamĂĄn

Ez évben az EMGE összesen 126 mezőgazdasági gépet, jelentős mennyiségű vetőmagot és 20 tonna műtrágyát oszt szét a magyar gazdák között. A nyári gabonaelkobzások alkalmából 110 község magyarságát részesíti segélyben. Hozzájárul a csombordi mezőgazdasági iskola felszerelésének bővítéséhez és mozgalmat indít a silógazdálkodás fejlesztése érdekében.

1943. mĂĄjus.

Az aradi KĂślcsey EgyesĂźlet irodalmi pĂĄlyĂĄzatot hirdet romĂĄniai kĂśzĂŠpiskolĂĄk magyar tanulĂłi szĂĄmĂĄra.

1943. oktĂłber 24.

A DĂŠli HĂ­rlap beszĂĄmol a csombordi mezogazdasĂĄgi iskola tanĂŠvnyitĂłjĂĄrĂłl. Az ĂźnnepsĂŠgen SzĂĄsz PĂĄl kijelenti: "A magyar gazda parancsa az, hogy legyen alĂĄzatos. LelkĂŠben nem lehet se gog, se gyulĂślet... Ebben az iskolĂĄban sohasem fogtok ember-gyĹąlĂśletet tanulni, csak ember-szeretetet."

1944. ĂĄprilis 13.

Az aznapi Déli Hírlap beszámol a csombordi mezőgazdasági iskola évzárójáról, amelyen ott volt Nagy Ferenc, gr. Haller István és Kacsó Sándor is. Előzőleg hetvenegy gazdafiú vizsgázott sikerrel. Nagy Ferenc püspökhelyettes beszédében kiemelte: "akárhova kerültök, fiúk, ne feledjétek, hogy őrhelyen álltok és az őrhelyen állás törvénye: a becsület és a hűség!".

1944. jĂşnius 17.

Traub István bukaresti ideiglenes magyar ügyvivő jelenti, hogy Márton Áron ellenzi az iskolakérdésnek a többi függő kérdéstől való külön megoldását. A püspök közölte: "nincs értelme a dél-erdélyi iskolákat megmenteni, ha nem tudjuk biztosítani az elhelyezkedést, illetve az egyetemi továbbképzést a középiskolát végzett diákoknak".



(c) ErdĂŠlyi Magyar Adatbank 1999-2025
Impresszum | MĂŠdiaajĂĄnlat | AdatvĂŠdelmi zĂĄradĂŠk