Balogh Béni
Dél-Erdélyi magyarság 1940-1944



43 találat

Intézménymutató: Romániai Magyar Népközösség

1942. október-december.

A télisegély-akció keretében a Romániai Magyar Népközösség Temesvár városi tagozatának tagjai, önkéntes megajánlással, 2,5 millió lejt gyűjtenek össze. Ezáltal 465 szegény család részesül segélyben, és 475 gyermek étkezik a gyermekkonyhákon.

1942. november 5.

Gyárfás Elemér bírálja Vita Zsigmondot, a nagyenyedi Bethlen-kollégium tanárát, mivel a dél-erdélyi magyar kultúra fejlesztésére vonatkozó javaslatait. Vita legelőször nem neki, a Romániai Magyar Népközösség elnökének küldte meg. Vita javaslatai a következők voltak: "írói csoportok" szervezése, irodalmi folyóirat létesítése, továbbá egy hely biztosítása vezetőjüknek a Népközösség elnöki tanácsában.

1942. november 28.

A Déli Hírlapról lekerül az alábbi felirat: "A Romániai Magyar Népközösség lapja".

1942. december 18.

A brassói magyar konzul jelenti a Romániai Magyar Népközösség legfelsőbb vezetésében tapasztalható személyi ellentéteket. Sajnálatosnak tartja, hogy a magyarság vezetői közül "senki sem védi, mindenki támadja" az elnököt, Gyárfás Elemért. Szerinte Gyárfásnak a többi vezető között "egyetlen híve, barátja sincs".

1943. folyamán

Ebben az évben Aradon a Katolikus Női Misszió vezette "Vásárhelyi Janka" otthonban 24 idős nő kap hajlékot és ellátást. Rajtuk kívül 16 árva és félárva gyermeket iskoláztatnak és részesítenek teljes ellátásban. Az intézmény fenntartása 782 ezer lejébe kerül a missziónak. Ehhez a Romániai Magyar Népközösség Arad megyei tagozata 359 ezer lej készpénzzel és 23 ezer lej értékű természetbeni adománnyal járul hozzá.

1943. január.

Magyar külügyminisztériumi feljegyzés szerint Gyárfás Elemérrel szemben valóban felvethető, hogy a Romániai Magyar Népközösség belső ügyeinek intézésével keveset foglalkozik, elmulasztotta a központi szervezetet kialakítani, és nem fordít kellő gondot a Népközösség többi vezetőjével való érintkezésre.

1943. április 25.

A Romániai Magyar Népközösség nagyenyedi tagozata őszig szünetelteti a népkonyhája működését. A téli hónapokban a népkonyhán átlagosan napi 120-140 személy részesült ingyen ebédben, többségük iskolás vagy munkaképtelen felnőtt volt.

1943. május 28.

A brassói magyar konzul jelentésében bírálja Gyárfás Elemért, mivel Gyárfás határozottan megtiltotta a Romániai Magyar Népközösség megyei szervezeteinek, hogy azok bármiféle panaszt, kérelmet, adatszolgáltatást a német-olasz tiszti bizottsághoz vagy a magyar külképviseleti szervekhez közvetlen úton, az ő megkerülésével benyújtsanak.

1943. június 10.

A brassói magyar képzőművészeti kiállítás kapcsán nyilatkozik a Déli Hírlap aznapi számában Szabó Béni, a Romániai Magyar Népközösség brassói tagozatának elnöke. Fő üzenete: "Fogadjuk be otthonunkba a magyar művészetet."

1943. július 13.

Ötvenkilenc éves korában meghal Marczy Mihály, a Romániai Magyar Népközösség bánsági tagozatának elnöke, a Déli Hírlap felelős szerkesztője.

1943. augusztus 12.

Pacha Ágoston temesvári r. kat. megyéspüspök pappá szentelésének 50. évfordulója alkalmából aranymisét tartanak. Az ünnepségen a Romániai Magyar Népközösség képviseletében részt vesz Jakabffy Elemér alelnök is.

1943. augusztus 22.

A Déli Hírlap aznapi híre szerint, pappá szentelésének 50. évfordulója alkalmából, Pacha Ágoston megyéspüspök 20 000 lejt juttatott el a Romániai Magyar Népközösség bánsági irodájába, a diáksegély-akció javára.

1943. szeptember.

Ettől kezdve a Havi Szemle mint "a Romániai Magyar Népközösség szépirodalmi és keresztény közművelődési folyóirata" jelenik meg.

1943. szeptember 12.

Az aznapi Déli Hírlap szerint a Romániai Magyar Népközösség közbenjárására a román kormány engedélyt adott arra, hogy a katonai kórházakban a magyar ápoltak magyar nyelvű lapokat és könyveket olvashassanak, miután a cenzúra felülvizsgálta és jóváhagyta azokat.

1943. szeptember 25.

Az aradi magyar konzul felterjeszti a magyar külügyminisztériumba Olosz Lajosnak, a Romániai Magyar Népközösség bihari tagozata elnökének összefoglalóját a munkatáborokban lévő dél-erdélyi magyarok embertelen helyzetéről. Helyzetük javítása érdekében a konzul javasolja a magyar kormány közbelépését.

1943. december 11.

A Déli Hírlap híre szerint a Romániai Magyar Népközösség hadiárvái részére egy magát megnevezni nem kívánó olvasó 1500 lejt adományozott.

1944. február.

Megkezdődik a munkatáborokban sínylődő magyarok részleges leszerelése. A román táborparancsnokságok azonban igyekeznek minden eszközzel meggátolni a Romániai Magyar Népközösség és a magyar egyházak segélyakcióját, amely a lerongyolódott, volt munkatáborosok felruházására irányul.

1944. február 16.

A Déli Hírlap beszámolója arról, hogy a brassói református templomban megemlékeztek a helyi Református Szeretetház megalakulásának 25. évfordulójáról. Beszédet mondott Szabó Béni, a Romániai Magyar Népközösség brassói tagozatának elnöke is.

1944. március.

A Romániai Magyar Népközösség brassói tagozatának vezetősége burgonyát, hagymát és babot oszt ki segélyként a szegényeknek és a katonai szolgálatot teljesítők szerény anyagi körülmények között élő családtagjai között.

1944. május 25.

A Romániai Magyar Népközösség vezetőinek gáldtői értekezletén Márton Áron élesen bírálja Gyárfás Elemér egyszemélyes vezetési stílusát, és tiltakozásképpen elhárít magától a "Népközösség munkájában való mindennemű kollaborációt".



(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék